Chleb z kaszy gryczanej niepalonej

Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji spróbować przepisu na chleb z białej kaszy gryczanej, to koniecznie musicie to nadrobić! Przepis pojawił się chyba już na większości blogów kulinarnych więc nie mogłam sobie odmówić zaprezentowania go i u mnie. Nie znam prostszego przepisu na zdrowy chleb. Potrzebujecie tylko 3 składniki i odrobiny cierpliwości 💗

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej


Przygotowanie bezglutenowego chleba z wartościowych składników, który dodatkowo utrzyma świeżość dłuższą niż kilka godzin, nie jest proste. Takie pieczywo trzeba wzbogacić składnikami, które poprawią konsystencję, którą zazwyczaj nadaje właśnie gluten. W związku z tym często używa się np. siemienia lnianego jako dodatku do tego rodzaju wypieków. Ja nie jestem zwolenniczką podgrzewania nasion, pestek i orzechów ze względu na zachodzące wtedy procesy utleniania kwasów tłuszczowych. Szczególnie kiedy dotyczy to produktu tak powszechnego jak chleb. 

Często też wypieki bezglutenowe przygotowywane są z mało wartościowych mąk. Tymczasem najbardziej wartościowe pieczywo to to na naturalnym zakwasie np. żytnie. Albo... z kaszy gryczanej! Ciężko Wam pewnie uwierzyć, że z kaszy (a nie z mąki), można przygotować chleb, w dodatku taki z chrupiącą skórką, miękki w środku. Po prostu idealny. Zapewniam jednak, że właśnie taki jest. Ponadto jego przygotowanie jest naprawdę banalne. 

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej

SKŁADNIKI:

  • 500  g kaszy gryczanej niepalonej
  • 3 łyżeczki soli
  • 4 łyżki soku z kiszonych ogórków (opcjonalnie)
  • woda

Tak, tylko tyle! 😊

Do dużego, dość wysokiego naczynia wsypujemy kaszę.  Zalewamy wodą, tak żeby przykryć kaszę. U mnie była to woda mineralna.  Woda powinna wystawać około 1 centymetra nad poziom kaszy. Dodajemy sól i sok z kiszonych ogórków (nie jest to konieczne) i mieszamy. Po dwóch godzinach sprawdzamy czy kasza wchłonęła wodę i jeżeli tak to dolewamy jej jeszcze trochę by nadal zakrywała kaszę. Odstawiamy na 24 godziny. Naczynie powinno być otwarte lub przykryte gazą. Po tym czasie, mieszamy dokładnie całość i odlewamy nadmiar wody, jeżeli jest taka potrzeba. Tak przygotowaną, napęczniałą kaszę blendujemy bardzo dokładnie. Masa powinna mieć konsystencję gęstego budyniu. 

Gryczane ciasto na chleb przelewamy do keksówki wypełnionej papierem do pieczenia. Polecam użycie tradycyjnej foremki, a nie jednorazowej aluminiowej, która pod ciężarem ciasta może się rozejść na boki. Keksówkę odstawiamy na kolejną dobę. Najlepiej postawić ją w ciepłym miejscu w kuchni. W tym czasie ciasto powinno lekko urosnąć. 

Po upływie tego czasu wstawiamy chleb do piekarnika nagrzanego do 190 ℃ i pieczemy 60 minut. Chlebek wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do przestygnięcia. Gotowe!

Co ważne chlebek bardzo długo pozostaje świeży, miękki w środku z chrupiącą skórką. Nawet na trzeci dzień. Smacznego 😊

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej

Pamiętajcie, żeby użyć kaszy gryczanej niepalonej, nazywanej inaczej białą. Jest pozbawiona charakterystycznego smaku i zapachu, który ma kasza poddana prażeniu. Dzięki temu chleb będzie miał delikatny smak i niemal niewyczuwalny aromat gryki. Co istotne chleb jest miękki także dwa dni po jego upieczeniu. Jestem przekonana, że jak go raz przygotujecie to przepadniecie!

KILKA SŁÓW NA TEMAT GRYKI

Kasza gryczana jest jedną z najbardziej wartościowych kasz. Zawiera sporo białka, w 100 g suchej kaszy jest to około 12 g białka. Ponadto jest cennym źródłem błonnika. W takiej porcji ma go około 10 g. Dla porównania w tej samej ilości ryżu znajdziemy zaledwie 2 g błonnika. 

Gryka jest także cennym źródłem witamin i minerałów: 100 g suchej kaszy dostarczy nam ponad 200 mg magnezu, co zaspokaja mniej więcej połowę dziennego zapotrzebowania, i ponad 400 mg potasu. Kasza gryczana zawiera także witaminy z grupy B, żelazo, cynk, miedź i mangan. 

Kasza gryczana powinna często gościć na naszych talerzach. Zdecydowanie jest tego warta 😉

Zachęceni?

Chleb z kaszy gryczanej niepalonej