Makaron z ciecierzycy z indykiem, fasolą czerwoną i koperkiem

Z racji niewielkiej ilości czasu jaką mam na gotowanie, szukam pomysłów na posiłki, które będą szybkie, sycące i jednocześnie odżywcze. Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju makarony, zazwyczaj nie wymagają wielkiego nakładu pracy i wystarczy kilka składników, żeby stworzyć pyszny obiad. Dzisiaj mam dla Was przepis na wysokobiałkowy posiłek czyli makaron z ciecierzycy z indykiem, czerwoną fasolką, koperkiem i moim ulubionym parmezanem, o którym kilka słów pod przepisem. 

Dietetyk Kraków Veronika Ulanecka, dietetyk, dietetyk Kraków, Veronika Ulanecka, Clinic Food, dietoterapia, odchudzanie, Hashimoto, żywienie, jadłospis, konsultacja dietetyczna, bez glutenu, bez cukru, parmezan, ciecierzyca, indyk, parmezan, obiad, zdrowy obiad, szybki obiad, makaron, penne, pomysł na obiad, sos sojowy, fasola, oliwa

SKŁADNIKI:

  • 300 g makaronu z ciecierzycy
  • 500 ml passaty pomidorowej
  • 400 g mielonego mięsa z piersi indyka
  • 50 g parmezanu
  • 2 niewielkie cebule
  • 4 łyżki oliwy
  • 3 łyżki sosu sojowego
  • pęczek koperku
  • 1 łyżeczka kurkumy
  • 1 łyżeczka granulowanego czosnku
  • sól
  • pieprz

Cebulę kroimy na dużą kostkę i podsmażamy na dwóch łyżkach oliwy. Zalewamy passatą, dolewamy szklankę wody i gotujemy około 20 minut. W międzyczasie na dwóch pozostałych łyżkach oliwy podsmażamy mięso. Dodajemy je do sosu pomidorowego. Następnie dodajemy fasolkę z puszki razem z całym sosem, nie odsączając jej. Dodajemy kurkumę, czosnek, sól, pieprz i sos sojowy. Całość gotujemy jeszcze około 10 minut, dodajemy starty parmezan i posiekany koperek. Mieszamy. 

Makaron gotujemy (u mnie makaron z ciecierzycy z Lidla, ale możecie użyć innego) w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy i mieszamy z sosem. 

Danie jest bardzo sycące, w dużej mierze z uwagi na sporą zawartość białka (B: 53 g T: 21 g W: 56 g). Przy okazji bardzo Wam polecam makarony z roślin strączkowych, które można dostać w dyskontach w przystępnych cenach. Zarówno w Lidlu jak i w Biedronce dostępne są makarony z ciecierzycy, soczewicy, zielonego groszku czy fasoli. Nie mają wyrazistego smaku dzięki czemu są dość uniwersalne i są świetną alternatywą dla klasycznych makaronów.

W przepisie nie mogło zabraknąć mojego ulubionego parmezanu, który świetnie podbija smak potraw, a przy okazji jest doskonałym źródłem wapnia. Jeżeli tylko możesz włącz go do swojego jadłospisu. Warto wspomnieć, że parmezan zawiera bardzo niewielkie ilości laktozy i często jest dobrze tolerowany przez osoby, stosujące dietę bezlaktozową. Ponadto tak jak wspomniałam stanowi bardzo dobre źródło wapnia, bowiem 100 g parmezanu to aż 1380 mg wapnia. Takie spożycie zaspokaja zapotrzebowanie we wszystkich grupach wiekowych, przeciętne zapotrzebowanie u dorosłych wynosi bowiem 1000 mg dziennie i wzrasta po 65 roku życia do 1200 mg, oraz w okresie ciąży i laktacji, a także u dzieci między 10 a 18 rokiem życia do 1300 mg, zgodnie z normami przyjętymi dla populacji polskiej. Dla porównania w 250 g tłustego twarogu znajdziemy 220 mg wapnia, w szklance mleka 295 mg, w 400 ml kefiru 520 mg, a w 150 ml jogurtu greckiego 670 mg wapnia. 

* Z podanych ilości przygotowałam 4 średnie porcje

Dietetyk Kraków Veronika Ulanecka, dietetyk, dietetyk Kraków, Veronika Ulanecka, Clinic Food, dietoterapia, odchudzanie, Hashimoto, żywienie, jadłospis, konsultacja dietetyczna, bez glutenu, bez cukru, bez laktozy, bez nabiału, brokuły, kurczak, parmezan, obiad, zdrowy obiad, szybki obiad, makaron, penne, pomysł na obiad, sos sojowy

Dietetyk Kraków Veronika Ulanecka, dietetyk, dietetyk Kraków, Veronika Ulanecka, Clinic Food, dietoterapia, odchudzanie, Hashimoto, żywienie, jadłospis, konsultacja dietetyczna, bez glutenu, bez cukru, bez laktozy, bez nabiału, brokuły, kurczak, parmezan, obiad, zdrowy obiad, szybki obiad, makaron, penne, pomysł na obiad, sos sojowy