Woda kokosowa. Tak czy nie?

Woda kokosowa. Modny celebrycki napój czy wartościowy produkt? Warto ją wprowadzić do codziennego menu, a może szkoda przepłacać? Dzisiaj o właściwościach wody kokosowej. Zapraszam!

woda kokosowa

Już jakiś czas temu woda kokosowa stała się bardzo modnym napojem, szczególnie wśród gwiazd. Z małym kartonikiem tego napoju można było zobaczyć m. in. Madonnę, Rihannę, Jessicę Albę oraz oczywiście modelki takie jak Bar Rafaeli czy Gisele Bundchen. Dzisiaj ten produkt można dostać już nie tylko w sklepach internetowych i tych ze zdrową żywnością. Wodę kokosową bez trudu znajdziemy w każdym większym markecie. Jej cena oscyluje mniej więcej w granicach 15 zł za litr. Czy jest warta swojej ceny? A może to tylko kolejna moda na kiepski, ale dobrze wypromowany produkt?


Z palmy kokosowej pozyskuje się już chyba wszystko co możliwe. Kiedyś znane były głównie wiórki kokosowe, a obecnie możemy kupić olej kokosowy, mleko kokosowe, mąkę kokosową czy cukier kokosowy. Ze zdrewniałej części orzecha wyrabia się naturalne, ekologiczne i dekoracyjne miseczki i sztućce. Dlaczego więc nie wykorzystać wody, która we wnętrzu tego orzecha się znajduje?

Wodę kokosową pozyskuje się z wnętrza młodego, jeszcze zielonego kokosa. Prawidłowo pozyskiwana woda kokosowa trafia do kartonika bezpośrednio z kokosa dzięki czemu nie traci swoich właściwości. A są one szczególne. Dlaczego? Drzewo palmy kokosowej pobiera z gleby wszystkie niezbędne do wzrostu składniki, dzięki czemu młody owoc jest bardzo zasobny w witaminy i minerały.


Woda kokosowa zawiera przede wszystkim duże ilości potasu: w 100 ml około 159 mg, co oznacza, że w przeciętnej wielkości szklance będzie go aż 400 mg. To mniej więcej tyle ile zawiera średniej wielkości pomidor czy banan lub duża garść daktyli. Do artykułu o daktylach odsyłam tutaj: Daktyle. Dlaczego warto je jeść?.

Ponadto zawiera także wapń, magnez, fosfor i sód co czyni ją świetnym izotonikiem i napojem polecanym dla sportowców. Czy tylko dla nich? Oczywiście, że nie. Znajdziemy w niej nie tylko składniki mineralne, ale i bogactwo witamin. Z tego względu sprawdzi się także jako płyn nawadniający chociażby w czasie biegunki czy... na kaca! Zdecydowanie jednak warto stosować ją nie tylko okazyjnie, ale włączyć na stałe do naszego menu. Woda kokosowa stanowi doskonałą bazę m. in. do koktajli czy domowych lemoniad. Ma słodki, lekko mdły smak, powinna posmakować także dzieciom. Możemy eksperymentować z dodatkami podając ją np. z cytryną i miętą. Schłodzona będzie doskonale orzeźwiać w czasie gorących, letnich dni. Przy okazji jest niskokaloryczna: w 100 ml ma około 24 kilokalorii.

Woda kokosowa

Skąd taka cena wody kokosowej? Cóż, po pierwsze nie jest to produkt pochodzący z naszej strefy klimatycznej. Musi przebyć długą drogę na nasze krajowe półki, a dla zachowania swoich właściwości, woda kokosowa musi być odpowiednio przechowywana i transportowana chociażby pod względem temperatury, co oczywiście wpływa z kolei na wzrost kosztów. Ponadto z jednego kokosa można zazwyczaj uzyskać do 1 l tego płynu, a często znacznie mniej. Nie zapominajmy też o kosztach utrzymania takiej plantacji palmy kokosowej. Dodatkowo jeżeli nasza woda kokosowa pochodzi z  certyfikowanej uprawy ekologicznej cena kartonika automatycznie pójdzie w górę. Czy warto? Zdecydowanie!


Jak przy każdym produkcie jaki kupujemy warto czytać etykiety. Niestety nie każda woda kokosowa jest warta zakupu. Co powinna zawierać w składzie? Oczywiście... wodę kokosową! Dodatkiem często jest kwas askorbinowy, czyli witamina C, stosowana w przemyśle spożywczym jako konserwant. Czasami możemy się też spotkać z wodami kokosowymi wzbogacanymi o ekstrakty z owoców np.  mango, ananasa czy liczi. I to jest ok. Natomiast na rynku znajdziemy także "wody kokosowe" dosładzane cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym ze sztucznymi aromatami. Dlatego czytajmy etykiety bo może się okazać, że zapłacimy krocie za zwykłą wodę z dodatkami. Ja osobiście kupuję najczęściej wodę kokosową firmy Foco, ale godna polecenia jest też np. firma Dr. Martins. W dużych marketach warto polować na promocje, które się czasem zdarzają. Możemy wtedy kupić wodę kokosową nawet za 10 zł za 1 litr. Natomiast bardzo niskie ceny powinny nas zastanowić i skierować nasz wzrok od razu na etykietę i skład, a następnie termin ważności.

Co ciekawe woda kokosowa stała się już na tyle popularna, że pojawiają się nowe pomysły na jej sprzedaż. I tak o to możemy kupić np. gazowaną wodę kokosową czy też liofilizowaną w formie proszku, czyli poddaną technologii mającej za zadanie odparowanie wody z zamrożonego produktu. Niewątpliwą zaletą liofilizacji jest zachowanie niemal wszystkich wartości odżywczych  przy znacznym zmniejszeniu wagi i objętości. W sklepach coraz częściej pojawiają się też świeże młode kokosy. Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie. A Wy lubicie wodę kokosową?